Nuk ka asnjë shenjë të ndalimit të garës së Union Berlin drejt Zonës së Evropës.

Në ndeshjen e parë të javës së katërmbëdhjetë të Bundesligës, skuadra kryeqytetase fiton derbin e saj të Lindjes kundër Red Bull Leipzig dhe kalon në vendin e katërt të renditjes, duke kaluar Freiburgun.

Unioni e nisi mirë dhe pas gjashtë minutash kaloi në avantazh me Awoniyi, por Leipzig u kundërpërgjigj menjëherë me Nkunkun e zakonshëm që barazoi pas çerek ore lojë. Në pjesën e dytë është qendërmbrojtësi Baumgartl që shënon golin e avantazhit të ri që vendos edhe sfidën duke i dhënë skuadrës së tij një fitore të çmuar dhe prestigjioze.

Union Berlin – RB Leipzig 2-1:
6 ‘Awoniyi (U), 13′ Nkunku (L), 57’ Baumgartl (U)