Skuadra e Gattuso dominon në pjesën e parë dhe shënon 4 gola në 40 minuta: Koulibaly hap serinë e golave, pastaj Lozano, Politano dhe Elmas duket se e mbyllin ndeshjen që në pjesën e parë. Në pjesën e dytë, një kthim i shkëlqyeshëm për Spezian, që shënoi 2 gola brenda 3 minutave me Gyasi dhe Acampora. Përgjumje e vogël e Napolit i cili më pas përgjigjet me një goditje të shtyllës nga Demme. Përfundon 4-2 në ‘Maradona’, në gjysmëfinale do të përballen me Atalantën.

NAPOLI- SPEZIA 4-2:
5′ Koulibaly (N), 20′ Lozano (N), 30′ Politano (N), 40′ Elmas (N), 71′ Gyasi (S), 73′ Acampora (S)

NAPOLI (4-3-3): Ospina; Hysaj, Manolas, Koulibaly, Mario Rui; Elmas (68′ Lobotka), Demme, Zielinski (68′ Osimehn); Politano (88′ De Silvestri), Lozano (46′ Mertens, 88′ Bakayoko), Insigne. Tr. Gattuso

SPEZIA (4-3-3): Krapikas; Vignali (74′ Ramos), Ismajli, Terzi, Dell’Orco (46′ Sena); Estevez (46′ Bastoni), Ricci, Acampora; Verde, Galabinov (46′ Agudelo), Gyasi (74′ Farias). Tr. Italiano

Kaarton i verdhë: Lozano, Mario Rui