Milani e ka eliminuar Napolin nga Liga e Kampionëve edhe pse barazoi 1-1 në stadiumin “Diego Armando Maradona”, por që falë fitores nga ndeshja e parë, ia doli të kalonte në gjysmëfinale (rezultati i përgjithshëm 2-1).

Rossonerët e patën rastin për të kaluar në epërsi në minutën e 22-të, por Olivier Giroud dështoi ta mposhte portierin e napolitanëve nga pika e bardhë.

Mirëpo, sulmuesi francez Olivier Giroud e përmirësoi gabimin e tij, kur realizoi në minutën e 43-të nga një asistim i Ralafel Leaos.

Me këtë gol edhe përfundoi pjesa e parë, derisa në të dytën kishte edhe më shumë spektakël.

Pjesa e dytë nisi më mirë për Napolin, kur Khvicha Kvaratskhelia gjuajti në minuan e 46-të, por ishte i pasaktë.

Vendasit shkuan me të gjitha forcat në sulm, por që u mungonte konkretizimi i rasteve.

Ishte minua e 74-të e takimit, kur Amir Rrahmani ishte afër të shënonte me kokë, mirëpo goditja e tij përfundoi mbi portë.

Napoli fitoi një penallti në minutën e 81-të, por nga pika e bardhë dështoi Kvaratskhelia, duke qenë edhe fytyra më tragjike e takimit.

Vendasit ia dolën që të shënonin nëpërmjet Victor Osimhen në minutën e 90+3-të, por që nuk ishte i mjaftueshëm, pasi takimi u mbyll me rezultatin e përgjithshëm 2-1 në të mirë të Milanit

Kështu, Milani në rrethin e ardhshëm e pret fituesin e duelit mes Interit dhe Benfikës.