Sezoni i jashtëzakonshëm i Newcastle vazhdon. Duke mundur Leicesterin me rezultatin 2-0 në çerekfinalet e Kupës së Ligës angleze, ata arrijnë në gjysmëfinale dhe ëndërrojnë të ngrenë një trofe pas vitesh agjërimi.  Përcaktues ishin golat në pjesën e dytë të Burn në minutën e 60-të dhe Joelinton në minutën e 72-të.

Edhe Manchester United kalon në gjysmëfinale, duke mposhtur Charlton me rezultatin 3-0 dhe mund të festojë.  Antony kaloi në avantazh Djajtë e Kuq në minutën e 21-të të pjesës së parë, ndërsa në pjesën e dytë, në minutën e 90-të dhe 94-të, ishte Rashford ai që mbylli ndeshjen me dy gola pasi hyri si zëvendësues.