Tridhjetë ndeshje të sezonit, 26 fitore dhe 4 barazime. Nuk është Manchester City, as PSG, as Real Madrid apo Bayern Munich: është Bayer Leverkusen i Xabi Alonso, i cili fluturon për në gjysmëfinale të Kupës së Gjermanisë (DFB Pokal) duke mposhtur Stuttgartin 3-2 në fund të një ndeshjeje intensive. sfidë në BayArena.

Mysafirët kalojnë dy herë në avantazh: Anton 11’ zhbllokon, më pas Fuhrich 58’ dyfishon pas 1-1 momental të Andrich 50’. Më pas Adli bën 2-2 në minutën e 66-të dhe në minutën e 90-të Tah çmend tifozët e tij. Një tjetër rezultat i shkëlqyer në një sezon praktikisht të përsosur deri tani.

Çerekfinalet

e martë 6 janar
Bayer Leverkusen – Shtutgart 3-2

e mërkurë 7 shkurt
Saarbrucken – Borussia Monchengladbach

Luajtur tashmë
Hertha Berlin – Kaiserslautern 1-3
St. Pauli – Dusseldorf 1-1 (4-5 pas penalltive)