Në çerekfinalen e parë të ditës për Kupën e Italisë, Atalanta mund Lazion dhe kalon në gjysmëfinale.

ATALANTA – LAZIO 3-2
7′ Djimsiti (A), 17′ Muriqi (L), 34′ Acerbi (L), 37′ Malinovskyi (A), 57′ Miranchuk (A)

ATALANTA (3-4-2-1): Gollini; Djimsiti, Romero, Palomino; Maehle (88′ Caldara), Freuler, Pessina, Gosens; Malinovskyi (59′ D. Zapata), Miranchuk (59′ De Roon); Muriel (63′ Toloi). Tr. Gasperini

LAZIO (3-5-2): Reina; Patric (46′ Parolo), Hoedt (71′ Immobile), Acerbi; Marusic, Milinkovic-Savic, Escalante (62′ Correa), Akpa-Akpro, Fares (46′ Lazzari); A. Pereira (81′ Lulic), Muriqi. Tr. S. Inzaghi

Karton i verdhë: Romero (A), Malinovskyi (A), Patric (L), Fares (L), Escalante (L)

Karton i kuq: 53′ Palomino (A)

Shënim: 67′ humb penallti Zapata (A)