U luajt sonte çerekfinalja e fundit e Kupës së Mbretit në Spanjë ku Atletico Madrid mundi Sevillan. Në takimet e tjera Athletic Bilabo mposht Barcelonën pas penalltive, kualifikohen dhe Real Sociedad dhe Mallorca. Ja rezultatet e plota:

ATLETICO MADRID – SEVILLA 1-0:
79’ Depay

ATHLETIC BILBAO – BARCELONA 2-2 (4-2 K.Sht.)
1’ Guruzueta, 49’ Sancet, 105’ I. Williams, 120’ N. Williams / 26’ Lewandowski, 32’ Yamal

CELTA VIGO – REAL SOCIEDAD 1-2:
90+2’ De la Torre / 2’ Oyarzabal, 66 Becker

MALLORCA – GIRONA 3-2:
21’ Larin, 28’, 35’ pen. Praets / 68’ Stuani, 90+6’ Savio

Për gjysmëfinalet do të hidhet shorti përsëri