E Mërkura e parë e Ligës së Kampionëve të sezonit kishte në fushë skuadrat e grupeve A, B, C dhe D.

Milanezët u mundën: Interi luajti mjaft mirë, por u mund në San Siro kundër Realit, edhe Rossonerët luajtën mirë në Anfield, por humbën në fund 3-2.

PSG ndalet në Belgjikë, 1-1 me Brugge, ndërsa City bën 6 gola kundër Leipzig.  Ortek pesëgolësh i Ajaksit në Lisbonë, takim i barabartë pa gola në Atletico-Porto.

Ja rezultatet e ndeshjeve të orës 21:00

INTER -REAL MADRID 0-1 (GRUPI D).
89 ’Rodrygo

INTER (3-5-2): Handanovic;  Skriniar, de Vrij, Batons;  Darmian (55 ‘Dumfries), Barella (84’ Vecino), Brozovic, Calhanoglu (65 ‘Vidal), Perisic (55’ Dimarco);  Dzeko, Lautaro (65 ’Correa). Tr Inzaghi

READ MADRID (4-3-3): Courtois;  Carvajal, Militao, Nacho, Alaba;  Valverde, Casemiro, Modric (80 ’Camavinga);  Lucas Vazquez (6 ‘Rodrygo), Benzema, Vinicius (90’ + 2 Asensio).  Tr Ancelotti

LIVERPOOL – AC MILAN 3-2: (GRUPI B).
9 ‘aut.  Tomori (M), 42 ‘Rebic (M), 44’ Diaz (M), 49 ‘Salah (L), 69’ Henderson (L)

LIVERPOOL (4-3-3): Alisson;  Alexander-Arnold, Matip, Gomez, Robertson;  Keita (71 ’T. Alcantara), Fabinho, Henderson (84’ Milner);  Salah (84 ’Oxlade-Chamberlain), Origi (63’ Mané), Jota 71 ’Jones).  Tr Klopp

MILAN (4-2-3-1): Maignan;  Kalabria, Kjaer, Tomori, Theo Hernandez;  Bennacer (71 ’Tonali), Kessie;  Saelemaekers (62 ‘Florenzi), Brahim Diaz, Leao (62’ Giroud);  Rebic (83 ’Maldini).  Tr Pioli

MANCHESTER CITY-LEIPZIG 6-3 (GRUPI A).
16 ‘Aké (MC), 28’ aut.  Mukiele (L), 42 ‘, 51’ dhe 73 ‘Nkunku (MC), 45’ + 2 riga.  Mahrez (MC), 56 ‘Grealish (MC), 75’ Cancelo (MC), 85 ‘Gabriel Jesus (MC)

MANCHESTER CITY (4-3-3): Ederson;  Cancelo, Ruben Dias, Aké, Zinchenko;  De Bruyne (71 ’Foden), Rodri (59’ Fernandinho), Bernardo Silva (59 ’Gundogan);  Grealish (81 ’Gabriel Jesus), Ferran Torres (71’ Sterling), Mahrez.  Trajner Guardiola

LEIPZIG (4-2-3-1): Gulacsi;  Klostermann, Orban, Mukiele, Angelino;  Laimer (60 ‘Haidara), Adams;  Olmo (72 ‘Brobbey), Forsberg (60’ Szoboszlai), Nkunku (81 ‘Gvardiol);  André Silva (60 ’Poulsen). Trajner Marsch

CLUB BRUGGE-PARIS SG 1-1 (GRUPI A).
15 ‘Herrera (P), 27’ Vanaken (B)

BRUGGE (3-5-2): Mignolet;  Clinton Mata, Hendry, Nsoki;  Sowah, Rits, Balanta, Vanaken, Sobol;  De Katelaere, Lang. Tr. Klementi

PSG (4-3-3): Navas;  Hakimi, Marquinhos, Kimpembé, Diallo (75 ’Nuno Mendes);  Herrera, Paredes (46 ‘Danilo), Wijnaldum (46’ Draxler);  Messi, Mbappé (51 ’Icardi), Neymar.  Tr. Pochettino

ATLETIKO MADRID-PORTO 0-0 (GRUPI B)

ATL.MADRID (4-4-2): Oblak;  Marcos Llorente, Felipe (75 ’Hector Herrera), Gimenez, Hermoso (56’ Renan Lodi);  Carrasco, Koke (56 ’Correa), Kondogbia, Lemar;  Suarez, Joao Felix (56 ’Griezmann).  Tufat Simeone

PORTO (4-4-2): Diogo Costa;  Corona, Mbemba, Pepe (54 ’Ivan Marcano), Zaidu (46’ Wendell);  Otavio, Uribe (66 ’Vitinha), Grujic, Luis Diaz (84’ Pepe);  Taremi, Toni Martinez (66 ’Sergio Oliveira).  Bariu Sergio Conceiçao

SPORTING CP-AJAX 1-5 (GRUPI C).
2 ‘, 9’, 51 dhe 63 ‘Haller (A), 33’ Paulinho (S), 39 ‘Berghuis (A)

SPORTING (3-4-3): Adan;  Luis Neto, Gonçalo Inacio, Feddal;  Pedro Porro, Palhinha, Matheus Nunes, Vinagre (46 ’Reis);  Jovane Cabral (46 ‘Sarabia), Paulinho (77’ Daniel Bragança), Nuno Santos (60 ‘Tiago Tomas) .. Trajneri Amorim

AJAX (4-3-3): Pasveer;  Mazraoui (70 ’Rensch), Timber, Martinez, Blind;  Alvarez, Berghuis (77 ’Taylor), Gravenberch;  Antony (70 ‘Neres), Haller, Tadic. Tr. Ten Hag