Përfundojnë të gjitha ndeshjet e kthimit të raundit të dytë kualifikues të Kampionëve.  Ylli i Kuq dhe Sparta Praga përmbysin rezultatin e ndeshjes së parë dhe kualifikohen. PSV kalon lehtë duke eliminuar Galatasaray, Celtic eliminohet në kohën shtesë.

Këtu janë rezultatet e ndeshjeve të së mërkurës së raundit të tretë:

GALATASARAY-PSV 1-2 (1-5 ndeshja e parë).
37 ‘Madueke (P), 59’ Van Ginkel (P), 84 ‘Diagne (G)

CRVENA ZVEZDA -KAIRAT ALMATY 5-0 (1-2 ndeshja e parë).
9 ’dhe 42’ Katai, 21 ’Diony, 49’ Ivanic, 56 ’Falco

NEFTCI BAKU -OLYMPIACOS 0-1 (0-1 ndeshja e parë).
15 ’Masouras

MIDTJYLLAND-CELTIC 2-1 k.sht. (1-1 ndeshja e parë).
48 ’McGregor (C), 61’ Mabil (M), 94 ’Nwadike (M)

YOUNG BOYS – SLOVAN BRATISLAVA 3-2 (ndeshja e parë 0-0).
10 ‘ pen.  Siebatcheu (Y), 24 ‘Garcia (Y), 49’ Aebischer (Y), 58 ‘aut.  Kanga (Y), 62 ‘Henty (S)

LUDOGORETS -MURA 3-1 (0-0 ndeshja e parë).
4 ‘Sotiriou (L), 64’ Horvat (M), 82 ‘Manu (L), 90’ Oliveira Souza (L)

SPARTA PRAGUE– RAPID VIENE 2-0 (1-2 ndeshja e parë).
16 ‘ pen. Moberg Karlsson, 81 ’Pesek

CLUJ -LINCOLN RED IMPS 2-0 (ndeshja e parë 2-1).
18 ‘Cestor, 58’ Sigurjonsson

SHERIFF TIRASPOL -ALASHKERT 3-1 (1-0 ndeshja e parë).
10 ‘Glisic (A), 15’ Dulanto (S), 23 ‘Luvannor (S), 87’ pen.  Thill (S)