Lëvizja e Chelseas për qendërmbrojtësin e Sevillas, Jules Kounde (1998) u la e varur mbrëmë me një marrëveshje që ende nuk ishte arritur, sipas raportimeve nga Daily Mail Sport.

Kounde ka qenë një objektiv afatgjatë për Chelsean këtë verë pasi ata kërkojnë të nënshkruajnë me një mbrojtës tjetër, dhe klubi thuhet se ka bërë ofertën e parë për nënshkrimin një tarifë prej 43 milionë stërlinash (50 milionë eurosh)

Sidoqoftë, siç pretendohet nga Sky Sports, Sevilla nuk pranon ta shesë për më pak se 68.5 milion stërlina (80 milionë euro) një shifër shumë më afër klauzolës së lirimit të Kounde (90 milionë euro ose 77 milionë stërlina), duke e refuzuar  Chelsean disa ditë para mbylljes së afatit të trasnferimeve.

Besohet se francezi është i prirur për të bërë kalimin te Chelsea, por është gjithashtu dëshiron që çdo marrëveshje të arrihet para një zënke të zjarrtë në ditët e fundit.

Çdo mësymje për Kounde duket se do të varet gjithashtu shumë nga fakti nëse West Ham do të marrë apo jo mbrojtësin Kurt Zouma (1994).

Sportsmail zbuloi sesi ai nënshkrim pritet të bëhet pavarësisht një pengese në negociatat të Mërkurën.

Kalimi dukej se u arrit pasi u ra dakord në tarifën e transferimit prej 26 milion stërlinash (30 milionë eurosh), dhe Zouma tani është në pushim pasi i zhvilloi testet mjekësore të enjten.

Përpjekjet e West Ham për të marrë francezin dukeshin se u vunë në dyshim kur ndërmjetësit hasën në vështirësi për pagën, pasi Zouma dëshiron një kontratë prej 6.75 milionë stërlina (7.9 milione euro) në sezon në Stadiumin e Londrës, siç zbuloi Sportsmail në fillim të kësaj jave.

Për momentin, Kounde është një lojtar i Sevillas. Ajo që kemi bërë këtë vit është forcimi, ne kemi nënshkruar me gjashtë lojtarë. Ne duam të kemi një ekip të fuqishëm. Ne i studiojmë gjithmonë ofertat kur mbërrijnë, por ditët po ikin. Për momentin, nuk ka asgjë. ‘ tha presidenti i Sevillas, Jose Castro.