Chelsea thuhet se synon të marrë qendërmbrojtësin turk, Merih Demiral (1998), si zëvendësues të Antonio Rudiger.

Rudiger do të largohet nga Chelsea këtë verë, me skadimin e kontratës së tij, dhe Real Madridi po udhëheq garën për mbrojtësin gjerman, sipas Fabrizio Romano në tweet-in më poshtë.

Me Cesar Azpilicueta dhe Andreas Christensen gjithashtu në fund kontratë këtë verë, Thomas Tuchel do të synojë një mbrojtës në kohë për sezonin e ardhshëm.

Sipas gazetarit Yakup Cinar, Chelsea po shqyrton një lëvizje për Demiralin si zëvendësim për Rudiger.

Demiral aktualisht është në huazim te Atalanta nga Juventusi, me ekipin nga Bergamo që ka të drejtën e blerjes për 32 milionë euro në qershor, ku luan rregullisht në treshen e mbrojtjes. Tuchel shpesh përdor një sistem të ngjashëm, kështu që synimi i një lojtari që ndjehet rehat në këtë grup mund të jetë një lëvizje e zgjuar nga menaxheri i Chelseat.

Përfaqësuesi turk ka mbushur së fundmi 24 vjeç, ndaj mbrojtësi i Juventusit ka kohë në anën e tij. Me Thiago Silva në plakje dhe për shkak të largimeve të mundshme në mbrojtje, nënshkrimi i një mbrojtësi të ri i cili gjithashtu ka fituar mjaft përvojë në ekipin e parë do të përfitonte jashtëzakonisht shumë për Chelsean.

Demiral tashmë ka 33 paraqitje për vendin e tij dhe ka qenë i rregullt në ekipin e Atalantës këtë sezon.