Chelsea ka rënë dakord për një marrëveshje me Monacon për të nënshkruar me qendërmbrojtësin francez Axel Disasi (1998) për 45 milionë euro (39 milionë stërlina), me Mauricio Pochettino të etur për të forcuar opsionet e tij të mbrojtjes.

Kalidou Koulibaly, Cesar Azpilicueta dhe Ethan Ampadu janë larguar të gjithë nga Stamford Bridge këtë verë dhe problemet e lëndimeve kanë bërë që Chelsea të ketë nevojë për përforcime. Wesley Fofana është operuar pas këputjes së ligamentit të kryqëzuar të përparmë në parasezon dhe do të mungojë disa muaj nga aksioni.

Qendërmbrojtësi tjetër Benoit Badiashile po rikuperohet gjithashtu nga një dëmtim i kofshës dhe nuk pritet të kthehet derisa të fillojë sezoni i ri i Premier League. Si rezultat, Pochettino pranoi pas fitores së Chelsea ndaj Fulham të dielën se ata duhej të zhyten në tregun e transferimeve.

“Me dëmtimin e Fofanës, mendoj se është e qartë se ndoshta duhet të përforcojmë këtë zonë, është e qartë”, – u tha ai gazetarëve. Dhe Athletic tani po raporton se ata kanë ‘arritur një marrëveshje në parim me Monacon’ për Disasin.

25-vjeçari ka qenë i lidhur me lojtarë si Manchester United dhe Newcastle, por tani duket se do të bëhet nënshkrimi më i fundit i verës së Chelseat. Sulmuesit Nicolas Jackson dhe Christopher Nkunku janë nënshkruar përkatësisht nga Villarreal dhe RB Leipzig, ndërsa perspektivat adoleshente Angelo Gabriel dhe Diego Moreira janë bashkuar gjithashtu.