Chelsea po monitoron situatën kontraktuale të mbrojtësit të majtë spanjoll Alejandro Balde (2003) te Barcelona.

Blutë vendosën një rekord të shpenzimeve të transferimeve në Ligën Premier në dy afatet e fundit të dhe Graham Potter do të investojë shumë përsëri këtë verë.

Potter po kërkon të përforcojë të gjitha pozitat e skuadrës së tij përpara sezonit 2023/24, pasi ai kërkon të sigurojë një titull në Stamford Bridge.

Sipas raportimeve nga Diario Sport, Barcelona po ka vështirësi të zgjatjes të kontratës së Baldes në Camp Nou e cila skadon në 30 qershor 2024, për shkak të problemeve të tyre financiare të vazhdueshme.

Përfaqësuesi spanjoll dëshiron të qëndrojë në Kataluni dhe të rinovojë marrëveshjen e tij, por bisedimet me 19-vjeçarin kanë ngecur pasi agjenti i tij Jorge Mendes i kërkon një pagë mjaft të lartë.

Agjenti portugez ka njoftuar klubin katalanas se Balde do të preferonte të rrinte në Spanjë

Kontrata e dy viteve të fundit ka qenë me pagë vjetore 180 mijë euro në vit duke patur parasysh se ishte me Barcelona B dhe moshën e tij të re.

Potter po kërkon një zëvendësues afatgjatë për Ben Chilwell, me trajnerin anglez të pakënaqur me Marc Cucurellan.