Thomas Tuchel është i etur për të forcuar mbrojtjen e skuadrës së tij, ndërsa për De Ligt thuhet se bisedimet për një kontratë të re u prishën në një takim shpërthyes me klubin.

Eksperti i transferimeve të Sky Sports Italia ka raportuar se Chelsea po përgatit një ofertë prej 38 milionë funtesh (41 milionë eurosh), plus sulmuesin gjerman Timo Werner (1996), për holandezin Matthijs De Ligt (1999).

Pretendohet se Juventusi do të dëshironte më shumë para për një lojtar që ka një klauzolë lirimi me vlerë 103 milionë stërlina (120 milionë euro).

De Ligt do të ishte i etur për një lëvizje te Chelsea, por Blutë mund të detyrohen të rrisin tarifën e tyre për mbrojtësin.

Juventusi është i interesuar për sulmuesin e Chelseat, Werner, megjithëse raportohet se paga e tij, aktualisht me vlerë 14 milionë stërlina (16 milionë euro) në sezon, mund të shkaktojë një problem.

Werner i kushtoi Chelseas 50 milionë stërlina në qershor 2020, por ai ka pasur vështirësi te Blutë, duke shënuar vetëm 9 gola në Premier League në dy sezone të plota me klubin.

Sezonin e kaluar, 26-vjeçari filloi vetëm 15 herë si titullar në kampionat, duke shënuar 4 gola.

Chelsea po kërkon përforcime mbrojtëse në këtë afat kalimtar, pasi ka parë Antonio Rudiger dhe Andreas Christensen të largohen pas skadimit të kontratave të tyre.

Ylli i Sevillas, Jules Kounde, ndër të tjera, është lidhur me një lëvizje në Stamford Bridge.

De Ligt u transferua te Juventusi në vitin 2019 pasi udhëhoqi Ajaxin në dyfishin e ligës dhe kupës, si dhe një gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve si kapiteni i tyre më i ri ndonjëherë.

Atë verë, shumica e klubeve më të mëdha evropiane ishin pas holandezit me De Ligt që përfundimisht zgjodhi gjigantët italianë.