Chelsea është afër marrjes së sulmuesit brazilian Deivid Washington (2005).

Blutë thuhet se kanë rënë dakord për kushtet personale për një kalim prej 17 milionë stëinash (20 milionë eurosh) nga Santos, me 18-vjeçarin që pritet të huazohet menjëherë në Strasburg.

Guru i transferimeve Fabrizio Romano pretendon se një marrëveshje është “e afërt” me një “ofertë zyrtare të dorëzuar”.

Uashington është një sulmues i fuqishëm 1.87 m i lartë që luan me këmbën e djathtë dhe thuhet se është i etur për këtë lëvizje.

Transferimi tregon lajme se shefi i Chelseat, Mauricio Pochettino tashmë po planifikon për të ardhmen po aq sa edhe të tashmen.

Uashingtoni është nën kontratë me Santos deri në prill të vitit 2026. Goli i tij i parë për të rriturit arriti në një fitore 3-0 në shtëpi ndaj Bahia në kampionatin brazilian më 10 maj të këtij viti.

Por sulmi i Chelsea vjen pasi rekrutuesi kryesor i verës Christopher Nkunku pësoi një goditje dëmtimi. Sulmuesi i Francës me vlerë 52 milionë stërlina u dëmtua në ndeshjen përgatitore 1-1 të së enjtes me Borussia Dortmund.