Chelsea po kërkon zëvendësues të mundshëm për trajnerin Graham Potter dhe ish-trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane është në listën e kandidatëve të Todd Boehly.

Ikona franceze ka treguar tashmë aftësitë e tij menaxheriale në Bernabeu, duke fituar dy tituj të La Ligës dhe tre Champions League me Los Blancos.

Blutë kanë qenë shumë ambiciozë në tregun e transferimeve këtë sezon, kështu që nuk ka asnjë arsye pse ata të mos e vazhdojnë këtë trend duke sjellë Zidane.

Raportet që vijnë nga Spanja pretendojnë se trajnerit francez mund t’i ofrohet një marrëveshje fitimprurëse me vlerë 15 milionë euro (afërsisht 13.2 milionë stërlina) në sezon për të marrë detyrën në Stamford Bridge.

Potter mbërriti te Chelsea pas një periudhe shumë të suksesshme në Brighton and Hove Albion, duke i kthyer ata nga një skuadër që lufton rënien në kategorinë që tani sfidon rregullisht Evropën.

Sidoqoftë, koha e tij në Stamford Bridge këtë sezon ka qenë shumë, shumë dërrmuese. Blutë aktualisht janë në vendin e dhjetë në tabelën e Premier League pasi kanë marrë vetëm 31 pikë nga 69 të mundshme deri më tani.

Kjo ndodh pavarësisht se Boehly shpenzon shuma qesharake për lojtarët, duke sjellë lojtarë si Enzo Fernandez, Mykahylo Mudryk, dhe Benoit Badiashile, ndër shumë të tjerë.

Si rezultat, presioni po rritet mbi trajnerin anglez, me Chelsea që tashmë po shikon kandidatët e mundshëm zëvendësues.

Në të vërtetë, një fitues i dëshmuar si Zidane mund të jetë pikërisht ai që gjigantët londinez kthehen në krye të Ligës Premier, pasi rekrutët e rinj të Boehly marrin kohën e nevojshme për t’u bashkuar dhe për t’u bërë një ekip i frikshëm.

Siç u përmend, Zidane arriti sukses të madh me Madridin, duke fituar trofe të shumtë. Duke parë rekordin e tij drejtues, francezi ishte në krye për 284 ndeshje në të gjitha garat, duke fituar 179 prej tyre, duke i dhënë atij një përqindje mbresëlënëse të fitoreve prej 63%.

Ndërsa nuk është vërtet një krahasim i drejtë (do ta bëjmë gjithsesi), në të kundërt, Potter ka mbikëqyrur 34 ndeshje deri më tani si trajner i Chelseat, duke fituar 14, duke pasur kështu një përqindje fitoresh prej 41%.

Ky është në fakt më i keqi i çdo trajneri të Chelseas në historinë e Premier League, kështu që nuk është e vështirë të shihet pse besnikët e Stamford Bridge po bëhen gjithnjë e më të paduruar me ish-lojtarin e Brighton.

Publikisht, Blutë janë të gatshëm t’i japin Potterit kohë për të ndryshuar formën e tyre, pasi rekrutët e tij të rinj përmirësojnë kiminë e tyre në fushë. Megjithatë, nëse rezultatet nuk përmirësohen në mënyrë dramatike shumë shpejt, koha e tij me siguri është e numëruar.

Tre ndeshjet e ardhshme të Chelsea-t vijnë kundër Tottenham, Leeds United dhe Borussia Dortmund (Champions League), kështu që e ardhmja e anglezit ka të ngjarë të mbështetet në ato paraqitje.

Në të vërtetë, me klubin londinez tashmë 1-0 kundër Dortmundit në total, nëse ata dështojnë të mposhtin rivalët Spurs dhe luftëtarët për rënie, Leeds, largimi nga Liga e Kampionëve mund të jetë pika që derdha vazon për Potter.

Nëse kjo ndodh, duket se Zidane mund të jetë një nga favoritët për ta zëvendësuar atë.