Antonio Conte nga Londra tregon në një intervistë për La Gazzetta dello Sport hapat e tij të parë si trajner i Tottenhamit dhe i kthehet lamtumirës së tij në Serinë A:

Të ripërsërisja ciklin e Juventusit ishte e vështirë, por Scudetto me Interin është kryevepra ime. Në dy vjet ne kemi përmbysur një monarki sportive. Sikur të mos ne që të ndërprinim ciklin e Juventusit, Juventusi do të ishte akoma atje. Kur mposht dikë, minon sigurinë e tij.

E tashmja quhet Tottenham. Unë kurrë nuk kam bërë zgjedhje komode, por kjo është sigurisht më e vështira dhe për rrjedhojë edhe më stimuluese”.

Conte tregon arsyet që e shtynë atë të kthehej në Angli:

Vetëm sharmi i Premier Leagues mund të më bindte të kthehesha në rrugën e duhur kaq shpejt. Kur presidenti Levy më kërkoi për herë të parë në qershor, e falënderova, por nuk e ndjeva të pranoja. Kisha nevojë të shkëputesha. Por kur Levy më kontaktoi përsëri më bindi duke më treguar se më donte me çdo kusht.

Në projektin e tij e perceptova vizionin. Një fjalë shumë e dashur për mua. Gjithashtu stadiumi i cili është një xhevahir moderniteti dhe rehatie, që kushton 1 miliard euro, në një qendër sportive që të lë gojëhapur, padyshim më i miri që kam parë ndonjëherë. Këtu ka gjithçka për të punuar në mënyrën më të mirë, por ka edhe shumë për të bërë. Duhet të jemi të duruar dhe unë gjithashtu do të duhet të jem i mirë në gjetjen e tij. Qëllimi është të përballemi me klubet më të mira në Premier League. Ka gjigantë si Manchester, Chelsea dhe Liverpool, por edhe klube të pasura dhe ambicioze si Everton, Arsenal, West Ham. Shumë duan të investojnë në Angli, shiko Newcastle”.

Në Londër Conte gjeti Fabio Paraticin, me të cilin kishte ndarë përvojën e tij në Juventus: 

Sigurisht që ishte një element i rëndësishëm shtesë të ndihmon shumë të dish që po punon me ata që të njohin mirë dhe kanë cilësi dhe ambicie. Në Tottenham ne duhet të eliminojmë uljet dhe ngritjet.

Kur mbërrita te Inter, thashë menjëherë: Nuk dua të dëgjoj më për Interin e çmendur. Për të qëndruar në krye ju duhet stabilitet, vazhdimësi e performancës dhe rezultate.

Së dyti, ndryshimi i mentalitetit: nuk duhet të kënaqeni, por të besoni se mund të fitoni.

Së treti, të sjell metodën time: intensitetin e punës, vëmendjen ndaj detajeve dhe taktikat”.

Dhe në sulm është Harry Kane:

Kam kënaqësinë ta stërvit vetëm për disa ditë, por ai është një top lojtar që kupton gjithçka menjëherë”.

Ndër kundërshtarët janë Lukaku dhe Cristiano Ronaldo, po ashtu të freskët nga lamtumira e tyre në Serinë A:

Janë situata të ndryshme. Por kur krijon mundësinë për t’u kthyer si protagonistë në Premier League, është e vështirë të thuash jo”.

Po flasim sërish për Serinë A dhe Kombëtaren.

Për Scudetton duket si një garë me tre ekipe, me Napolin dhe Milanin së bashku me Interin. Por tani jam i zënë duke menduar se kush po lufton për majën në Premier League.”

Më pas drejtohet në play-off për Katarin:

Gjatë kursit europian u rrit entuziazmi dhe besimi. I kemi merituar episodet e favorshme: topin që kap shtyllën dhe hyn, goli i Arnautovicit i anuluar kot, sfidat me Spanjën dhe Anglinë të fituara me penallti. Megjithatë, pasi të bëhesh kampion, rritet presioni, të tjerët luajnë lojën e jetës së tyre kundër teje. A do të arrijmë të kualifikohemi? Shpresoj se po. Ka vetëm një kundërshtar për t’u frikësuar: Portugalia. Është një ekip. i fortë, i plotë e me lojtarëve cilësorë, jo vetëm Ronaldo. Me ta sfida është e barabartë”.