Pas eliminimit të kampionëve ekzistues të Valencias nga ana e Granadës, Copa del Rey ofron një surprizë tjetër të madhe: Villarreal eliminohet në çerekfinale, duke u mposhtur 4-2 nga Mirandes, klubi i kategorisë të dytë.

Aias 17’ i dha epërsine së pritës, Ontiveros 32’ barazoi, por Merquelanz 45’ nënshkroi 2-1 me një penallti.

Në pjesën e dytë Cazorla 56’ gjeti 2-2 nga penalltia, para golave ​​vendimtar të Onaindia 58’ dhe Sanchez 90’.

Mirandes do të përballet me Granadën, ndërsa Barcelona dhe Real Madrid mund të përballen me njëri-tjetrin, të cilët do të duhet të përballen përkatësisht me Athletic Club dhe Real Sociedad.