Flamengo fiton për herë të tretë Copa Libertadores duke mposhtur Atletico Paranaense në finale.

Përcaktues ka qenë goli i një ish-interisti, Gabigol.

Një tjetër ish-lojtar i Interit, Vidal, festoi në fushë në minutat e fundit të ndeshjes.

Pedro, ish-i Fiorentinës u shpall golashënuesi më i mirë i eventit dhe i shpallur lojtari më i mirë i turneut

Flamengo është kampion i Amerikës së Jugut për herë të tretë në historinë e tij (dy triumfet e tjera në 1981 dhe 2019). Në fakt, ai mundi skuadrën tjetër braziliane të Atletico Paranaense me rezultatin 1-0 në finalen e luajtur në Estadio Monumental në Guayaquil, Ekuador. Sfida u vendos nga goli i ish-lojtarit të Interit, Gabigol, sërish vendimtar, në 45′.

Atletico i ‘Felipao’ Scolari, i cili po ndiqte karrierën e tij të tretë në Libertadores pas sukseseve në krye të Gremio (1995) dhe Palmeiras (1999), luajti në dhjetë futbollistë nga që 43’ e pjesës së parë për përjashtimin e Pedro Henrique për karton të verdhë të dyfishtë.

Në fushë për Flamengon, në 20 minutat e fundit, ishte edhe ish-lojtari tjetër i Interit, Arturo Vidal.

Një tjetër natë magjike për Gabigolin, i cili pasi nënshkroi me dygolësh fitoren e brazilianëve në finalen e 2019-ës ndaj River Plate, shënon golin e tij të 29-të në kompeticion, duke u bërë kështu, së bashku me Luizaon, braziliani më pjellor në historinë e këtij kompeticioni.