Skuadra Paulista Palmeiras fiton “Kupën e Kampionëve” të Amerikës së Jugut për herë të dytë në historinë e saj, duke mundur Santos në finalen e Maracana falë një goli të Breno në minutën e dhjetë të kohëve shtesë.

Mbi 4 mijë tifozë të pranishëm në stadium (të ftuar specialë mjekë dhe infermierë), një furi në rrugët e San Paolo.

Disa lojtarë të Palmeiras gjithashtu kanë kaluar nga Seria A: Felipe Melo, Luiz Adriano dhe Gustavo Gomez.