Ka folur për Lazion në mikrofonat e Tuttomercatoweb Z. Luigi Corino. Ish -mbrojtësi i biancoceleste nga 1991 deri në 1994 dhe sot zëvendës i Daniele Arrigoni në krye të ekipeve Lega Pro, Corino, i cili ka përvojë të madhe si trajner, analizoi vështirësitë e ekipit biancoceleste, duke filluar nga faza mbrojtëse.

Sot Lazio nuk është as mish as peshk, por ashtu ndodh kur zëvendëson trajner.. Me Sarrin gjithçka ka ndryshuar, dhe tani na duhet kohë dhe durim. Përtej formës, ne duhet të asimilojmë një mënyrë të re të lojës: mbrojtësit mund të luajnë edhe 40 metra më përpara sesa kur luanin me Inzaghin, kështu që gjithçka ndryshon …

Pra, nuk është aq problemi i mbrojtësit shtesë që nuk erdhi.

“Por ndoshta do të kishte qenë e dobishme. Por ky nuk është problemi: sistemi i lojës ka ndryshuar, Lazio duhet pritur pa shumë presion. Ky do të jetë një sezon kalimtar.”

Dje nuk pati as ndeshje kundër Milanit.

“Lazio nuk doli në fushë. Ndonjëherë qëllojnë disa ndeshje të çuditshme, dhe unë nuk dua të zvogëloj forcën e Milanit, por dje skuadra e Sarrit nuk doli me të vërtetë në fushë.”

Për Milanin ishte e mjaftueshme të bllokonte Milinkovic Savic  dhe Luis Alberto për të ndaluar Lazio.

“Shumë e lehtë. Kini parasysh: Luis Alberto dhe Milinkovic gjithmonë luanin me shpinë drejt portës, ata gjithmonë duhej të driblonin kundërshtarin për të pasur pak hapësirë. Kështu që bëhet shumë e vështirë të krijosh lojë, edhe për atë që unë e konsideroj mesfushën më të mirë në Serie A “.

Në një Lazio që tani luan me 4-3-3, si Italia e Mancinit, a nuk ka rrezik të mos shohim Immobilen golashënues si atë të viteve të fundit?

Nuk është e lehtë të përgjigjesh. Ai duhet të ndryshojë pak cilësitë e tij të jashtëzakonshme para portës, tani ai duhet ta lidhë lojën shumë herë. Ciro është një sulmues i shkëlqyeshëm, por ai është mësuar të shkojë gjithmonë në thellësi.  Ai është pak si Pippo Inzaghi, Immobile është një sulmues shumë i fortë i cili, megjithatë, por që ka ato karakteristika atje. Unë besoj se në fund ai do ta mbyllë sezonin gjithsesi me 20 gola, dhe tani ai gjithashtu paguan një gjendje fizike jo ende në krye, por ai duhet të bëjë hapin e fundit dhe ta lidhë lojën më shumë. Është e vlefshme për të dhe është e vlefshme për të tjerët: Lazio sot është një hibrid, pas pesë vitesh Simone Inzaghi dhe kundërsulmesh.. Është një tranzicion që duhet të ndodhi por unë kam shumë besim te Sarri që është nje trajner shumë i madh.”