Joaquin Correa (1994) i afrohet Interit.  Për të bërë të mundur mbylljen e marrëveshjes me Lazion është zbritja e kompanisë së Claudio Lotito, e cila ka vendosur të ulë pretendimet e saj deri në 31 milion euro.  Pasdite pati një bisedë telefonike midis Marotta, Ausilio dhe agjentit të sulmuesit argjentinas Alessandro Lucci.

Tani pritet përgjigja përfundimtare nga Interi.

Correa do të ishte një profil i vlerësuar absolutisht nga Simone Inzaghi, i cili kontribuoi në rritjen e tij në Lazio.  Të dy punuan së bashku në Romë për tre sezone.  Correa, me spanjollin Luis Alberto, kontribuoi në arritjet e Ciro Immobiles, duke u dëshmuar si interpretues i përsosur i rolit të sulmuesit të dytë, i aftë për të dribluar kundërshtarin dhe për të shërbyer asistin.  Correa nuk është saktësisht një rrezik para portës (në Serie A me Lazion ai shënoi 22 gola në 92 ndeshje), por teknika e tij dhe shkathtësia e tij e bëjnë atë të pajtueshëm me Edin Dzekon dhe Lautaro Martinezin.