Plot energji, i përqendruar dhe gati për një Botëror ku do të jetë ende protagonist.  Cristiano Ronaldo i befasoi të gjithë duke u paraqitur dje në konferencën për shtyp në repartin e Portugalisë tre ditë para ndeshjes debutuese kundër Ganës në Katar 2022.

Situata ime me Manchester United nuk do ta lëkundë Portugalinë në këtë Botëror. Nuk duhet të shqetësohem për atë që mendojnë të tjerët. Unë flas kur dua, të gjithë e dinë se kush jam”.

Një hyrje e papritur sot në sallën e shtypit, me pak gazetarë të pranishëm, tre ditë para debutimit të Portugalisë në Kupën e Botës në Katar kundër Ganës. Cristiano Ronaldo është rikthyer përpara mikrofonave pas polemikave pas intervistës me Morgan Piers, në të cilën ai qëlloi ndaj Manchester United dhe trajnerit ten Hag:

Në jetën time koha më e mirë është gjithmonë ajo që vendos unë, nga e juaja është e thjeshtë deri në shiko si mund ta zgjedhim. Ndonjëherë shkruani të vërteta, ndonjëherë gënjeshtra. Nuk më intereson se çfarë mendojnë njerëzit. Unë flas kur dua. Të gjithë e dinë se kush jam dhe çfarë besoj.”

Thashethemet për probleme në dhomën e zhveshjes mohohen nga lojtarët:

“Situata ime nuk do ta tronditë Portugalinë në këtë Botëror. Nuk kam pse të shqetësohem për atë që mendojnë të tjerët. Unë flas kur dua. Të gjithë e dinë se kush jam dhe ne cfare besoj une. Bruno Fernandes? Kam marredhenie shume te mira me te. Aeroplani i tij ishte vonuar,e pyeta nese erdhi me varke,beme shaka. Atmosfera eshte e shkelqyer.Thjesht te lus te mos flasesh per mua me futbollistët e tjerë. Unë kam një jelek antiplumb, por është gjithsesi një Kupë Botërore”.

Më pas flet edhe për mundësinë e fitimit të Kupës së Botës:

Do të ishte magjike të fitoja Kupën e Botës, por nuk më mungon asgjë në jetë. Tashmë kam fituar shumë më tepër nga sa prisja. Sigurisht, do të ishte spektakolare, një ëndërr, por të gjithë lojtarët e kanë këtë ambicie dhe vetëm një skuadër mund të triumfojë. Mendoj se kemi potencial. Për të fituar…do të shohim, por kemi ndjesi të mira. Megjithatë, duhet të mendojmë me qetësi për ndeshjen e parë, që për mendimin tim është më e vështira. Ne duam të fillojmë me këmbën e mbarë, të fitojmë besim. Ky brez është i fortë dhe ka një potencial të madh, është një ekip i ri. Ne e dimë që kërkesat janë shumë të larta. Ajo që kam bërë në vitet e fundit është duke thyer rekord pas rekordi. Sigurisht që do të ishte speciale të kaloja numrin e golave ​​të Eusebios në Kupën e Botës, por nuk është diçka që më mban zgjuar natën. Kampion Portugalia dhe Ronaldo zero gola? Do të firmosja menjëherë”.