Tashmë transferimi i austriakut David Alaba (1992) te Real Madridi po konkretizohet.

Mbrojtësi i majtë  dhe qëndror në fund të vitit të kaluar bëri me dije se do të largohet nga Bayern Munchen si lojtar i lirë.

Kontrata e Alabas skadon në qershor të këtij vitit dhe Real Madridi raportohet sipas Sky Sports e ka fituar garën.

Ai do të nënshkruajë një kontratë pesëvjeçare, me pagë brutto prej 20 milionë eurosh në sezon me Real Madridin.