David Luiz (1987) ka thënë se triumfi në Ligën e Kampionëve me Chelsean në vitin 2012, është momenti i tij më i bukur në karrierë.

Mbrojtësi brazilian ka zbuluar se ai kishte pësuar lëndim para finales ndaj Bayern Munichut, mirëpo kishte luajtur me një këmbë, vetëm që mos të humbnin finalen që u zhvillua në Allianz Arena.

“Më ishte thënë se nuk do të mund të luaja në finale ndaj Bayern Munichut shkaku i një lëndimi që kisha pësuar para takimit.

I thash vetes: Mos harro nga je, mos harro se si i ke bëra gjërat dhe ku je tani. Nuk jam frikësuar asnjëherë të bëjë gjëra të mëdha. Janë mbi 200 milionë brazilianë dhe vetëm njëri nga ta e ka shansin të luajë në finale, ai jam unë. Mund ta humb një këmbë, por do të qëndroj në fushë deri në fund”, ka deklaruar ai.

Luiz ishte me Gary Cahillin në mbrojtje në finale dhe arritën të triumfonin me anë të penalltive, derisa ndeshja kishte përfunduar 1-1 në kohën e rregullt.

Kështu, Chelsea fitoi për herë të parë trofeun e Ligës së Kampionëve, derisa David Luiz në verën e kaluar u largua nga The Blues për të kaluar te rivali lokal The Gunners.