I pranishëm në sallën e shtypit në Frankfurt, në kuadër të ndeshjes që Napoli do të përballet nesër kundër Eintracht, presidenti Aurelio De Laurentiis u foli gazetarëve të pranishëm:

“Nuk ka sekrete, sekreti është të duash të luash duke u argëtuar. Kjo është një lojë, nëse nuk argëtohesh, sa dhimbje…”.

Atmosfera e Champions League?
Nga këndvështrimi i botës, Liga e Kampionëve jep një imazh që Napoli tashmë e ka… Sepse në çdo rast Napoli mposht çdo qytet tjetër. Më në fund amerikanët e kanë destinuar ishullin Ischia si më të mirij në botë. Më në fund”.

Si e luftuat mosbesimin veror të fansave?.  
Tifozi ka të drejtë, tifozi duhet të jetë i kujdesshëm se nuk e di, shumë shpesh luan futboll virtual. Është e drejtë që të thotë çfarëdo, por ne që jemi brenda e dimë si funksionon. Në konferencën e 30 majit unë tha se do të luftonim përsëri për Scudetton…”.

Në atë kohë Spalletti dukej i kujdesshëm…  
Trajnerët kanë një rol, që është të stërvitin. Dhe për fat ne kemi një trajner që di të trajnojë, që di të bëjë që ekipi të funksionojë. Por të mos presim që çdo trajner të njohë të gjithë lojtarët në botë, është puna jonë. për t’i kushtuar vëmendje merkatos Ka një lojtar, Kvaratskhelia, të cilin e kishim gjetur 3 vite më parë, por me humbjet nga Covid, megjithatë na kishin kërkuar 30 milionë…”.

Sezoni i Napolit?
Jam i habitur që të gjithë po emocionohen për një Napoli që nga këndvështrimi im ka qenë gjithmonë jashtëzakonisht konkurrues. Dhe mbi të gjitha më i ndershmi”.