Juventus bëri lëvizjen e parë zyrtare në përpjekje për të siguruar zëvendësimin e De Ligt nëse holandezi largohet. Dje Federico Cherubini takoi në Milano prokuratorin Fali Ramadani, agjentin e Kalidou Koulibaly (1991).

Pas fazave të ndërlidhura të ditëve të fundit, takimi me Ramadanin,nënvizon La Gazzetta dello Sport, shërbeu për të fshirë të gjitha dyshimet dhe gjithashtu për të sezonuar miqësinë me një ofertë përkatëse ekonomike: një pagë neto trevjeçare 6 milionë euro plus bonuse të lehta. Te Napoli, nga ana tjetër, drejtuesit e Juventusit janë gati të ofrojnë 30 milionë euro, një bazë jo shumë larg kuotimit të 40 milionshit të bërë nga De Laurentiis.

Por është shumë herët për të kuptuar si vazhdon negociata, Juventusi duhet së pari të sjellë në shtëpi pëlqimin e bindur të lojtarit, pas skadimit të kontratës me klubin blu dhe që tani ka vendosur  të mos rinovojë.

Për besnikëri, Kalidou mori kohë me Bianconerët, duke shpresuar që skuadrat e tjera të mëdha të futbollit europian të dilnin përpara. Por deri më tani nuk ka qenë kështu. Prandaj e ngritën shifrën në Torino, me shpresën për të mbyllur ndeshjen në një kohë të shkurtër. Megjithatë, nuk thuhet se takimi i mbrëmshëm mund të jetë vendimtar, pasi agjenti do të duhet të raportojë ende te klienti i tij. Një pauzë për reflektim do të jetë e pashmangshme për senegalezët, por është po aq e qartë se Continassa nuk do të japë shumë kohë.

Nga ana tjetër rapostohet se presidenti Aurelio de Laurentiis ka vendosur ta shesë sengalezin te cdo ekip tjetër përvec Juventusit. Për me tepër, I ka ofruar Koulibalise nje kontratë po si ajo që i ofrojne bardhezinjtë vetëm që mos shkojë ne Torino.

Të presim zhvillimet…