Lojtari i kombëtares Robin Gosens (1994) mund të ketë angazhimin e tij të parë në Bundesligë në moshën 28-vjeçare.

Pasi mediat italiane shkruajtën fillimisht për interesimin e dobët të Bayer Leverkusen, pasuan disa raportime gjermane të martën në mbrëmje, sipas të cilave tashmë ka bisedime konkrete me Interin.  Sipas raportimeve, këto shkojnë në të gjitha drejtimet e mundshme: Si huazimi, me ose pa opsion blerjeje, ashtu edhe një transferim i përhershëm janë pra një opsion për “veten”.

Sipas reporterit të “Sport1”, Patrick Berger, oferta e parë ishte një tarifë huazimi prej 2 milionë eurosh dhe një të drejtë blerjeje prej 25 milionë eurosh.

Devin Özek, asistent i drejtorit menaxhues Simon Rolfes dhe menaxherit Tim Steidten, është aktualisht në Milano dhe po kryen negociatat në vend.

Në fund të janarit, Gosens kaloi nga Atalanta Bergamo te Nerazzurri për një tarifë huazimi prej 10 milionë eurosh, opsioni i detyrueshëm i blerjes në verën e ardhshme është 15 milionë euro të tjera.

Asgjë nuk dihet saktësisht se si do të dukej modeli i transferimit mes dy klubeve të Serisë A në rast të një kalimi në Leverkusen.

Leverkusen ka tentuar të përfshijë në marrëveshje edhe mbrojtësin e majtë holandez Mitchel Bakker (2000) i cili mund të luajë edhe si qendërmbrojtës por zikaltërit kanë refuzuar pasi kanë objektiva të tjera.