Chelsea do të përpiqet të intervistojë të paktën pesë kandidatë për të pasuar përgjithmonë Graham Potter me pronarët bashkë-kontrollues Todd Boehly dhe Behdad Eghbali duke ia dorëzuar pushtetin drejtorëve sportivë Laurence Stewart dhe Paul Winstanley.

Julian Nagelsmann është bërë favorit i hershëm për postin me kohë të plotë dhe ka punuar në të kaluarën me Stewart dhe me drejtorin teknik të Chelseat Christopher Vivell në RB Leipzig.

Por burimet janë të bindura se puna e Chelsea-s nuk është e Nagelsmann-it që ta refuzojë në këtë fazë, me klubin të vendosur të kalojë atë që ata e shohin si një proces shterues për të gjetur njeriun e duhur.

Kjo pritet të nënkuptojë që Chelsea të intervistojë edhe Mauricio Pochettino dhe Luis Enrique, të cilët të dy janë pa punë.

Ndërkohë që ka të ngjarë të kërkohen bisedime me përfaqësuesit e Luciano Spalletti të Napolit dhe Oliver Glasner të Eintracht Frankfurt.

Të gjithë ata trajnerë kanë qasje dhe personalitete të ndryshme, kështu që Chelsea do të bëjë kontrolle të plota dhe kujdes të duhur për të gjykuar se kush është më i pajisur për të udhëhequr projektin e tyre të shtrenjtë.

Pa një ekip sportiv për t’u mbështetur shtatorin e kaluar, Boehly dhe Eghbali kryen procesin për të punësuar vetë Potterin dhe intervistuan vetëm dy kandidatë, ish-trajnerin e Brighton dhe Pochettino.

Mauricio Pochettino u intervistua për këtë punë vitin e kaluar dhe ka të ngjarë të jetë në kornizë edhe këtë herë.

Ka pasur akuza se Chelsea tani ka paguar çmimin për nxitimin e emërimit të Potter dhe Boehly dhe Eghbali tani kanë vënë Stewart dhe Winstanley në krye të procesit me pronarët bashkë-kontrollues që planifikojnë të luajnë role mbështetëse.

Kjo do të thotë se Boehly dhe Egbali nuk ka gjasa të jenë të pranishëm në të gjitha intervistat fillestare dhe nuk do të kenë nevojë të qëndrojnë me kohë të plotë në Mbretërinë e Bashkuar gjatë kërkimit.

Përkundër faktit se Chelsea luan ndeshjen e parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit javën e ardhshme, asnjë afat kohor nuk është vënë në kërkim të një trajneri të ri të përhershëm me Bruno Saltorin që është vënë në krye të përkohshëm.

Sidoqoftë, Chelsea është i vetëdijshëm se Tottenham Hotspur po kërkon një trajner të ri dhe se Real Madrid dhe Paris Saint-Germain mund të hyjnë në tregun e menaxherëve në fund të sezonit.

Burimet janë të bindura për disponueshmërinë e Nagelsmann, i cili u shkarkua nga Bayern Munich, dhe vendimi i Tottenham për t’u ndarë me Antonio Conte nuk ndikoi në kohën e vendimit të tyre për Potter.  Por ekziston një njohje se lënia e një ndryshimi deri në verë mund ta kishte vënë shpinën e Chelseat kundër një muri për sa i përket gjetjes së zëvendësuesit të duhur.

Raportet në Gjermani kanë pohuar se Nagelsmann do të ishte i interesuar të merrte punën e përhershme në Chelsea, por se ai do të preferonte të kishte një pushim dhe të priste deri në verë përpara se të fillonte punën.