Drejtuesit e Interit do të mendojnë për Roberto Pereyra si përforcim në mesfushë për sezonin e ardhshëm.  Drejtori menaxhues i zikaltërve, Beppe Marotta do të vlerësonte goditjen në një transfertë të lirë, duke qenë se futbollistit argjentinas i lindur në vitin 1991 i skadon kontrata me Udinese në qershor.

Në orët e fundit kanë nisur bisedimet mes agjentit të Roberto Pereyra dhe drejtuesve të Nerazzurrëve, të cilët dëshirojnë të parashikojnë konkurrencën duke i rrëmbyer po-në lojtarit, potencialisht i lirë për një transferim falas nga 1 korriku.

Me lamtumirën e Gagliardinit që duket mjaft e mundshme (edhe në transfertë të lirë), Interi duhet të përforcojë mesfushorin me shartime në përputhje me buxhetin e imponuar nga situata ekonomike që po kalon klubi, në pritje të transferimeve të rëndësishme.  Mesfushori i Udineses ka qenë tashmë një pasion i vjetër i Giuseppe Marotta-s dhe nga thashethemet e fundit nga Calciomercato duket se transferimi i tij në Inter për verën mund të materializohet.

Karakteristikat e mesfushorit

Roberto Pereyra mund të përshtatet mirë në 3-5-2 të Simone Inzaghit, duke mbuluar rolin e dyfishtë të lojës dhe të mesfushorit anësorit te djathtë dhe te mesfushorit qendror. Ai gjithashtu mund të alternojë në fazën e shtytjes në krahët në mesfushë.

Paga e mesfushorit është në përputhje me kërkesat e drejtuesve të Nerazzurrëve në merkato: nga sot ai merr 1.5 milionë euro neto nga Udinese.  Roberto Pereyra ka luajtur 18 ndeshje në Serie A deri më tani këtë sezon, duke shënuar 2 gola dhe duke dhënë 5 asistime për bashkëlojtarët e tij.

Mesfushori argjentinas u rrit në akademinë e të rinjve të River Plate, duke bërë debutimin e tij për ekipin e parë në moshën 18-vjeçare në vitin 2009.

Dy vjet më vonë ai u ble nga Udinese për 2 milionë euro, duke grumbulluar 88 paraqitje në tre sezone me 8 gola, përpara se të kalonte te Juventusi në 2014 për 16.5 milionë euro. Në 2016 kaloi në Premier League te Watford për 13.5 milionë euro. Pas katër vitesh atje, mesfushori më pas u kthye në Udine në 2020 si transferim i lirë.