Në javën e fundit të eliminatoreve të Amerikës së Jugut, Peruja mposht Paraguajin dhe e mbyll në vendin e pestë që i jep sërish shansin për të qenë e pranishme në Botëror për të dytën herë radhazi: tashmë kombëtarja peruane do të përballet me fituesin e playoff ndërmjet Emirateve të Bashkuara Arabe në dhe Australisë. Kolumbia dhe Kili janë zhgënjimet e mëdha: janë jashtë.

Më poshtë të gjitha rezultatet dhe golashënuesit e pesë ndeshjeve të vlefshme për javën e fundit të kualifikimeve për Botërorin në turneun e Amerikës së Jugut, të cilat u luajtën mbrëmë:

BOLIVI – BRAZIL 0-4:
24 ‘Paqueta, 45’ Richarlison, 66 ‘Bruno Guimaraes, 91’ Richarlison

KILI – URUGUAJ 0-2:
79 ‘Luis Suarez, 90’ Valverde

EKUADOR – ARGJENTINË 1-1:
24 ‘J. Alvarez (A), 93’ Valencia (E)

PERU – PARAGUAJ 2-0:
5 ‘Lapadula, 42’ Yotun

VENEZUELË – KOLUMBI 0-1:
45 + 4′ James Rodriguez

RENDITJA

  1. Brazil 45 *
  2. Argjentina 39 *
  3. Uruguai 28
  4. Ekuador 26
  5. Peru 24
  6. Kolumbia 23
  7. Kili 19
  8. Paraguaj 16
  9. Bolivia 15
  10. Venezuela 10

*= një ndeshje më pak