Në pritje të ekipit të tretë dhe të fundit evropian të destinuar për Katarin (gjysmëfinalja Skoci-Ukrainë në rrugën A e shtyrë për në qershor), Portugalia dhe Polonia bashkohen të kualifikuarave për Kupën e Botës.  Kombëtarja e Cristiano Ronaldos mundi 2-0 Maqedoninë e Veriut, e cila kishte eliminuar Italinë në Palermo. Dopio e Bruno Fernandes ishte vendimtare.  Polakët fitojnë kundër Suedisë së Ibrahimovic, i cili hyri në lojë vetëm në fund.  Penalltia e Lewandowskit hap, Zielinski dyfishon për festën në Chorzow

PORTUGALI – MAQEDONI E VERIUT 2-0:  
32′ e 65′ Bruno Fernandes

PORTUGALI (4-3-3): Diogo Costa; Cancelo, Danilo, Pepe, Mendes; Fernandes (87′ Nunes), Moutinho (91′ Vitinha), Otavio (76′ Carvalho); Ronaldo, Jota (76′ Leao), B. Silva (87′ Felix). Tr. Santos

MAQEDONIA E VERIUT  (4-4-2): Dimitrievski; S. Ristovski, Velkovski, Musliu, Alioski; Elmas (87′ Nikolov), Kostadinov (75′ Ashkovski), Ademi, Bardhi; M. Ristovski (46′ Miovski), Trajkovski (59′ Churlinov). Tr. Milevski

Karton i verdhë: Cancelo (P), Musliu (M), Alioski (M)

POLONI – SUEDI 2-0:   
50′ pen. Lewandowski, 73′ Zielinski

POLONIA (3-4-2-1): Szczesny; Bielik, Glik, Bednarek; Bereszynski, Goralski (46′ Krychowiak), Moder, Cash; Zielinski (89′ Buksa), Szymanski; Lewandowski. Tr. Michniewicz

SUEDIA (4-4-2): Olsen; Krafth, Lindelof, Danielsson (80′ Ibrahimovic), Augustinsson; Kulusevski, Karlstrom (67′ Svanberg), K. Olsson (80′ Karlsson), Forsberg; Isak, Quaison (67′ Elanga). Tr. Andersson

Karton i verdhë: Goralski (P), Moder (P), Lewandowski (P), Isak (S), Bielik (P), Kulusevski (S)