U luajtën sonte disa ndeshje të vlefshme për Eliminatoret Euro 2024. Skuadra e Roberto Martinez shëtit në Bosnje, CR7 shënon dygolësh dhe Portugalia fiton 5-0. Sllovakia mposht Luksemburgun 1-0 dhe i afrohet kualifikimit në Euro 2024. Holanda gjen tre pikë të çmuara në Greqi (penaliteti 1-0 nga Van Dijk) dhe bashkohet me grekët në vendin e dytë, por me një ndeshje më pak. Irlanda luan poker kundër Gjibraltarit, Islanda mposht Lihtenshtajnin 4-0. Pasdite Austria fiton dhe kualifikohet. Belgjikë-Hollandë ndërpritet.

Ja rezultatet e plota të ditës dhe renditja aktuale:

Grupi B

GJIBRALTAR – IRLANDË 0-4
8′ Ferguson, 29′ Johnston, 60′ Doherty, 80′ Robinson

GREQI – HOLANDË 0-1:
90+3′ pen. Van Dijk

Grupi F

AZERBAIXHAN – AUSTRI 0-1:
48′ pen. Sabitzer

BELGJIKË – SUEDI 1-1 (ndërprerë në 45′)
15′ Gyokeres (S), 31′ pen. Lukaku (B)

Grupi J

BOSNIE – PORTUGALI 0-5:
5′ pen. e 22′ Ronaldo, 25′ Bruno Fernandes, 32′ Cancelo, 41′ Joao Felix

ISLANDË – LIECHTENTEIN 4-0:
22′ pen. e 49′ Sigurdsson, 44′ Finbogasson, 62′ Haraldsson

LUKSEMBURG – SLOVAKI 0-1:
75′ Duris