Shkurtohen distancat në Grupin C të eliminatoreve për Kupën e Botës në Katar Lituania në fakt e ka përkulur Bullgarinë falë dygolëshit të Cernych dhe golit të Lasickas. I padovishëm goli i Despodov, i cili e kishte sjellë barazimin momental. Fitorja e parë në këto kualifikuese për ekipin e Ivanauskas, të cilët janë vetëm dy pikë prapa vendit të parafundit.

GRUPI C

Lithuania – Bulgaria 3-1:
Lasickas (18′), Cernych (82’, 84’) / Despodov (64’).

Bosnja mposht Kazakistanin falë një dygolëshi nga Prevljak dhe bën një hap përpara në grupin D të eliminatoreve për Kupën e Botës në Katar. Ekipi kombëtar i Petev e gjen veten momentalisht të dytin në renditje, gjashtë pikë prapa liderit Francë, e cila, megjithatë, ka një ndeshje më shumë për të luajtur. Ndërsa mbeti thatë për gola, Edin Dzeko asistoi te goli i dytë dhe mbeti në fushë deri në fundin e takimit.

GRUPI D

Kazakhistan – Bosnje Hercegovinë 0-2:
Prevljak (25’, 66’)