U luajtën sonte 10 ndeshje të Eliminatoreve Katar 2022 për zonën e Evropës. Fitojnë me goleada Belgjika dhe Holanda. Suksese edhe për Portugalinë e Kroacinë.

Ja rezultatet e plota të ditës:

GRUPI A

AZERBAIJAN – SERBI 1-2:
16 ‘dhe 81’ A. Mitrovic (S), 59 ‘pen.  Makhmudov (A)

LUKSEMBURG-PORTUGALI 1-3.
30 ‘Rodrigues (L), 47’ Jota (P), 51 ‘Ronaldo (P), 80’ Palhinha (P)

RENDITJA: Portugalia 7, Serbia 7, Luksemburgu 3, Irlanda 0, Azerbajxhani 0

GRUPI E

BELGJIKE-BIELLORUSI 8-0:
14 ‘Batshuayi, 17’ dhe 89 ‘Vanaken, 38’ dhe 76 ‘Trossard, 42’ Doku, 49 ‘Praet, 70’ Benteke

UELLS – REPUBLIKA ÇEKE 1-0:
82 ‘James

RENDITJA: Belgjikë 7, Republika Çeke 4, Uells 3, Bjellorusi 3, Estoni 0

GRUPI G

GIBRALTAR-HOLANDË 0-7:
42 ‘Berghuis, 55’ L. De Jong, 61 ‘dhe 88’ Depay, 62 ‘Wijnaldum, 64’ Malen, 85 ‘Van De Beek

MALI I ZI – NORVEGJI 0-1.  
35 ‘Sorloth

TURQI-LETONI 3-3    
2 ‘Karaman (T), 33’ Calhanoglu (T), 35 ‘Savalnieks (L), 52’ pen.  Yilmaz (T), 58 ‘Uldrikis (L), 79’ Ikaunieks (L)

RENDITJA: Turqia 7, Hollanda 6, Mali i Zi 6, Norvegjia 6, Letonia 1, Gjibraltari 0

GRUPI H

QIPRO – SLOVENI 1-0:
42 ’Pitas

KROACI-MALTA 3-0   
62 ‘Penisiç, 76’ pen.  Modric, 90 ‘Brekalo

SLLOVAKIA-RUSIA 2-1.  
38 ‘Skriniar (S), 71’ Fernandes (R), 74 ‘Mak (S)

RENDITJA: Kroacia 6, Rusia 6, Sllovakia 5, Qipro 4, Sllovenia 3, Malta 1