Momenti i artë i Victor Osimhen vazhdon. Sulmuesi i Napolit, i cili tashmë ka shënuar shtatë gola këtë sezon me Azzurri, gjithashtu shënoi për ekipin kombëtar. Osimhen e tërhoqi Nigerinë në fitoren 2-0 kundër Republikës së Afrikës Qendrore, një ndeshje e vlefshme për kualifikueset e Kupës së Botës 2022. Goli i tij i dytë nigerian, me një prekje para një krosimi nga e djathta e Troost-Ekong. Kështu Super Shqiponjat kthehen në fitore tre ditë pas nokautit të parë dhe konsolidojnë vendin e parë në grupin C të fazës së dytë me 9 pikë, dy më shumë se Kepi Verde që mundi Liberinë (në Kupën e Botës kualifikohen vetëm të parët e secilit grup).

Ndër rezultatet e djeshme, një fitore e rëndësishme kundër Beninit për Tanzanisë qw fluturon në krye të grupit J, duke përfituar edhe nga humbja e Republikës Demokratike të Kongos kundër Madagaskarit qw nuk kishte fituar një ndeshje zyrtare që nga Nëntori 2019.

Në grupin E Mali mbeten i pamposhtur dhe Uganda që mposhtën respektivisht Kenian dhe Ruandën. Dy pikë i ndajnë dy ekipet që do të përballen me njëra -tjetrën ditën e fundit, 16 nëntor, në një ndeshje vendimtare për kualifikimin në fazën e tretë dhe të fundit.

Dhjetë fituesit e grupeve, në fakt, do të arrijnë në raundin tjetër ku do të luhen pesë ndeshje, të planifikuara për mars 2022, me një udhëtim vajtje -ardhje. Fituesit do të arrijnë në Kupën e Botës 2022.

Kualifikimet e Kupës së Botës, rezultatet:

GRUPI B

Zambia – Guinea Ekuatoriale 1-1

65 ‘Sakal (Z), 82’ Bikoro (G)

Mauritani -Tunizi 0-0

GRUPI C

Republika e Afrikës Qendrore – Nigeri 0-2

29 ’Balogun, 45 + 1’ Osimhen

Kepi ​​Verde – Liberi 1-0

90 ’Mendes

GRUPI E

Kenia – Mali 0-1

55 ’I. Kone

Uganda – Ruanda 1-0:

22 ‘Bayo

GRUPI J

Madagaskar – Republika Demokratike e Kongos 1-0

1 ‘Rakotoharimalala

Benin – Tanzani 0-1:

6 ‘Msuva