Sulmuesi argjentinas Lionel Messi shënoi 3 gola kundër Bolivisë, duke arritur kuotën 79 gola me albicelestet dhe duke tejkaluar Pelé për numrin e golave ​​me një kombëtare të Amerikës së Jugut. Në fund të ndeshjes lot emocioni për Messin para publikut në stadiumin Monumental, i cili gjithashtu festoi fitoren e Kupës së Amerikës në korrik.

Në ndeshjet e tjera të natës fitojnë Brazili, Uruguai, Kolumbia dhe Paraguai. Krizë për Kilin.

Ja rezultatet e plota:

Argjentinë – Bolivi 3-0:
14 ’, 64’, 88 ’Messi

Uruguai – Ekuador 1-0:
92 ’Pereiro

Kolumbi – Kili 3-1:
19 ‘ pen. dhe 20 ‘Borja (KO), 56’ Meneses (KI), 74 ‘Diaz (KO)

Paraguai 2-1 Venezuelë 2-1:
7 ‘Martinez (P), 46’ Romero (P), 90 ‘Kancelari (V)

Brazil – Peru 2-0:
13 ’Everton Ribeiro, 39’ Neymar