Përfaqësuesja e Spanjës nuk ka arritur më shumë se një barazim 1-1 ndaj Polonisë në ndeshjen e dytë të Grupit E në kuadër të Euro 2020.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të spanjolleve, të cilët krijuan shumë raste dhe gjeten edhe një gol.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 25-të dhe ishte Alvaro Morata, i cili shënoi për 1-0 pas asistit të Gerard Morenos.

Në pjesën e dytë, përsëri ishte Spanja skuadra më e mirë, më kërkuese, duke krijuar më shumë, por Polonia gjeti golin e barazimit duke ia vështirësuar gjërat.

Ishte sulmuesi Robert Lewandowski (54’), i cili shënoi me kokë për 1-1 pas asistimit të Kamil Jozwiak.

Spanja pati një mundësi ideale në minutën e 58-të për t’u kthyer në epërsi, por goditja e Morenos nga penalltia u ndal nga shtylla, ndërsa Morata nuk qëlloi pas topit të kthyer.

Deri në fund të ndeshjes, iberikët nuk u ndalen së sulmuari, duke krijuar edhe disa raste tjera, por pa arritur ta gjejnë rrjetën dhe ndeshja u mbyll baras 1-1.

Pas këtij barazimi, Spanja e sheh veten në vendin e tretë me 2 pikë, ndërsa Polonia zë vendin e fundit me 1 pikë.

Në ndeshjen e fundit të grupit, Spanja luan ndaj Sllovakisë, ndërsa Polonia kundër Suedisë.