Falë një përmbysje të madhe, Evertoni i Rafa Benitez mposhti Burnleyn 3-1 dhe mbeti në krye të renditjes së Premier League, duke kapur Manchester United, Chelsea dhe Liverpool në 10 pikë.

Toffees zgjohen pas golit të vizitorëve të shënuar nga Mee 53’.

Më pas Keane 60’, Townsend 65’ dhe Gray 66’ nënshkruajnë përmbysjen dhe tani komplikojnë planet e ekipit të Dyche, që mbetet në 1 pikë pas 4 ndeshjesh.