Mesfushori i Porto, Fabio Vieira (2000) ka ndërprerë pushimet e tij në ishullin grek të Mykonos për të fluturuar në Londër për të nënshkruar me Arsenalin në një marrëveshje prej 30 milionë stërlinash (35 milionë eurosh) plus bonuse.

Arsenali po i afrohet asaj që do të përfaqësonte nënshkrimin e tyre të parë madhor të dritares së verës, me 22-vjeçarin që pritet t’i nënshtrohet testeve mjekësore të premten përpara se të nënshkruajë një kontratë pesëvjeçare.

Gazeta portugeze O Jogo raporton se marrëveshja mund të zyrtarizohet që të premten.

Vieira ishte me pushime në Mykonos, por ka mbërritur në Londër pasi braktisi pushimet e tij.

Vieira, një mesfushor sulmues i gjithanshëm, kaloi në radhët e të rinjve te Porto dhe i ndihmoi ata të fitonin titullin portugez sezonin e kaluar.

Përfaqësuesi i Portugalisë U-21 shijoi një sukses vitin e kaluar, duke grumbulluar 6 gola dhe 14 asiste në 27 paraqitje në ligë për Porton për të ndihmuar klubin të fitojë titullin e 30-të të ligës.