FC Barcelona ka zbuluar fanellën e dytë për sezonin 2022/23, e cia, si e para, është i frymëzuar nga Lojërat Olimpike. Kjo fokusohet në disa nga elementët më ikonë të Lojërave, si unazat olimpike dhe medaljet e arta, më të çmuara nga të gjitha artikujt olimpikë dhe të cilat atletët nga e gjithë bota përpiqen t’i fitojnë. Prandaj, ngjyra e arit është protagonistja absolute e dizajnit të ri, i cili përfshin gjithashtu modelin e hartës së Barcelonës, duke theksuar Eixample, Montjuic dhe Barceloneta në homazh të Lojërave të 1992, ndërsa prerja në fund të mëngëve përmban ngjyrat e pesë unazave olimpike.

Kjo ngjyrë e artë simbolizon gjithashtu të gjitha vlerat që shkojnë për të fituar një medalje të artë olimpike, të tilla si këmbëngulja, ambicia, përpjekja dhe kërkimi i vazhdueshëm për vetë-përmirësim, dhe gjithashtu sesi atletët fitues të medaljes së artë vendosin standardin që të tjerët të aspirojnë.

FC Barcelona donte gjithashtu që fanella e dytë të ishte një shenjë e veçantë për ekipin e futbollit të femrave, i cili vitet e fundit ka shkuar në një rrugëtim që mishëron të gjitha këto vlera. Në dy sezonet e fundit, skuadra fitoi një tripletë historike duke përfshirë titullin e tyre të parë në UEFA Champions League, dhe këytë sezon jo vetëm fitoi tripletën e brendshme, por gjithashtu vendosi dy rekorde të njëpasnjëshme botërore për pjesëmarrje në një ndeshje futbolli për femra, duke mbushur Camp Nou për çerekfinalen e Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit dhe duke e bërë këtë sërish për gjysmëfinalen kundër Wolfsburgut.

Logot e Spotify dhe UNHCR/UNHCR, në ngjyrë blu të kaltër

Në këtë fanellë të re jashtë fushe, nuk është vetëm këmisha që është kryesisht prej ari, por edhe pantallonat e shkurtra dhe çorapet. Gjithashtu përmban logot e sponsorëve në ngjyrë blu të kaltër, me Spotify në pjesën e përparme të bluzave të meshkujve dhe femrave, së bashku me shenjën e Nike dhe stemën e Barçës, ndërsa emri i agjencisë së Kombeve të Bashkuara për refugjatët shfaqet me të njëjtën ngjyrë në mbrapa. Emrat dhe numrat e lojtarëve janë gjithashtu të shkruar në të njëjtën nuancë blu.