Ish-mbrojtësi i Manchester United, Rio Ferdinand mendon se Chelsea duhet të rikthejë Romelu Lukakun në grup sezonin e ardhshëm nëse ai mund të provojë aftësinë e tij.

Blutë kanë shpenzuar rreth 600 milionë stërlina për lojtarë të rinj gjatë dy dritareve të fundit të transferimeve, por një nga kritikat kryesore për rekrutimin e tyre ka qenë mungesa e investimeve për një qendërsulmues.

Lukaku aktualisht është në huazim për një sezon te Interi me belgun që menaxhon vetëm gjashtë starte në Serie A këtë sezon.

Ai ishte në listën e golave të mërkurën në 1/16 e finales së Ligës së Kampionëve teksa shënoi golin e vetëm të lojës në fitoren 1-0 ndaj Portos në ndeshjen e parë.

Lukaku u emërua vetëm në pankinë kundër Portos, pavarësisht se shënoi kundër Udineses në fundjavë, me drejtorin ekzekutiv të Interit, Giuseppe Marotta, i cili zbuloi se sulmuesi “ishte 103 kg” dhe nuk ishte gati për të filluar.

Ferdinand diskutoi peshën e Lukakut në mbulimin e BT Sport të Ligës së Kampionëve dhe mendon se ai mund të jetë një aset për Chelsea sezonin e ardhshëm.

“Kam luajtur në 86 kilogramë dhe tani jam rreth 96. Kam folur me të pikërisht kur ai nënshkroi për Chelsean, ai u largua nga Interi dhe padyshim u largua nga Antonio Conte. Një nga gjërat kryesore që mund të shihje se ai ishte i kënaqur ishte gjendja e tij fizike, e cila drejtohej nga trajneri Conte në atë kohë. Nëse ai mund të kthehet sërish në formë, ky djalë ka dëshmuar se është golashënues, aq i thjeshtë”.

Ferdinand shtoi:

“Mendoj se trajneri i ri, duhet t’i japë atij një shans. Unë mendoj se ai nuk ka askënd që ai padyshim i beson për momentin. Aubameyang nuk është as në skuadrën evropiane. Ky djalë është thjesht një makinë goli, ai thjesht di të shënojë. Në rregull, ai nuk është në formë, ai po mban pak më shumë peshë se normalisht, ose çfarë do të donte, dhe çfarë do të dëshironte klubi. Por ai ende hyn në fushë dhe shënon dy gola në dy ndeshjet e fundit”.

Kolegu ekspert Owen Hargreaves gjithashtu dyshon se karriera e tij në Chelsea ka përfunduar, ai tha:

“Jo, nuk ka asnjë shans. Sidomos me sa kanë shpenzuar dhe ende nuk kanë një qendërsulmues. Ata kanë një shumë të mirë, thjesht ta sjellin atë në formë. Ai është i dëshmuar, Rio ka të drejtë, puna e tij tregon se ai shënon gola, kështu që pse të mos përpiqen ta integrojnë atë në verë”.

Në komentet e Marotta-s për peshën e Lukakut, Hargreaves vazhdoi:

“Duhet 80 kg për mua. Por, për të qenë i drejtë, nëse ju i shtoni 5 kg kësaj nuk jeni më njëlloj, jeni një lojtar tjetër pastaj. Pra, të mendosh se ai po luan me 15 deri në 17 kilogramë më shumë se Rio, dua të them që është e jashtëzakonshme. Është e mahnitshme që ai është në gjendje të luajë në të vërtetë!. Kur ishte në maksimumin e tij nën Conte, ai dukej pak më i lehtë dhe padyshim ishte më i mirë për këtë.”