Gianni Infantino do të ketë edhe katër vite të tjera në krye të organit drejtues të futbollit pasi asnjë kandidat nuk doli për ta sfiduar atë. FIFA tha vetëm disa ditë para fillimit të Kupës së Botës në Katar se avokati 52-vjeçar zvicerano-italian ishte i vetmi person në garën për president kur afati skadoi, saktësisht katër muaj para zgjedhjeve të 16 marsit.

Infantino fitoi një garë me pesë kandidatë në vitin 2016 për të zëvendësuar Sepp Blatter dhe u rizgjodh pa kundërshtarë në vitin 2019.

Ai tani do të qëndrojë në krye të FIFA-s përtej Kupës së Botës të vitit 2026 që pritet të zhvillohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanada dhe Meksikë.

Infantino mund të qëndrojë si president i FIFA-s deri në vitin 2031

Rizgjedhja e ardhshme e Infantinos në vendin e punës me 3 milionë dollarë në vit mund të mos jetë mandati i tij i fundit. Rregullat e FIFA-s e lejojnë atë të kandidojë përsëri për të qëndruar në pushtet për një tjetër cikël të Kupës së Botës deri në vitin 2031.

Një çudi në statutet e FIFA-s do të thotë se tre vitet e para të presidencës së Infantinos, kur ai përfundoi një mandat të papërfunduar të nisur nga Blatter, nuk llogariten në kufirin 12-vjeçar të rënë dakord në reformat e miratuara gjatë një krize të zgjatur korrupsioni përpara zgjedhjes së tij të parë.

Jashtë futbollit, një kërcënim politik për udhëheqjen e Infantinos është një hetim nga dy prokurorë specialë në Zvicër në tre takimet e tij pa dokumente me Prokurorin e Përgjithshëm të atëhershëm Michael Lauber në vitet 2016 dhe 2017 gjatë hetimeve federale të SHBA-së dhe Zvicrës ndaj zyrtarëve të futbollit.

Aktualisht është e paqartë se si ajo çështje, e cila po mbikëqyret nga parlamenti zviceran, po përparon ose çfarë juridiksioni ka mbi Infantinon si një qytetar privat, i cili mund të akuzohet se ka kërkuar një avantazh nga një zyrtar publik. Ai ka mohuar gjithçka.

Infantino dhe pandemia Covid 19

Gjatë mandatit aktual të Infantinos, i cili filloi në qershor 2019, FIFA tërhoqi rezervat e saj prej 2 miliardë dollarësh dhe mbikëqyri masat ligjore emergjente për të ndihmuar në stabilizimin e futbollit gjatë pandemisë COVID-19.

Kriza globale shëndetësore, mbylli lojërat kualifikuese të Kupës së Botës në 2020. Turneu final në Katar fillon të dielën.

Një polemikë gjatë mandatit të Infantinos

Infantino nuk arriti të fitonte miratimin për idenë më të rëndësishme të mandatit aktual presidencial: zhvillimin e Kupës së Botës çdo dy vjet në një rishikim të planifikuar të kalendarit për ekipet kombëtare.

Ky plan u bllokua vitin e kaluar nga organet kontinentale të futbollit të Evropës dhe Amerikës së Jugut, UEFA dhe CONMEBOL, të cilët u bashkuan për të kërcënuar se do të bojkotojnë Kupën e Botës dyvjeçare.

Tensionet vazhdojnë mes FIFA-s dhe dy kontinenteve tradicionalisht të fuqishme, megjithëse ata refuzuan të propozonin ose mbështesin publikisht një sfidues. Kandidatët kanë nevojë për angazhime nga pesë federata dhe të kenë qenë aktivë në një rol formal futbolli për të paktën dy nga pesë vitet e fundit.