Kanë kaluar përafërsisht pesë vjet e gjysmë që kur Mercedes-AMG mori furtunë në Motor Show në Frankfurt me zbulimin e konceptit Project One. Vetëm në qershor 2022 u zbulua versioni i mëpasshëm i prodhimit, pa fjalën “Project”. Dhe tani, dërgesat e makinës me motor F1 kanë filluar më në fund. Vëzhgimet nga Affalterbach dolën në mediat sociale për të zbuluar një treshe imazhesh që përshkruanin makinën e parë të klientit.

E veshur me targa gjermane “ON1”, hipermakina është kryesisht e zezë, por me thekse jeshile Petronas dhe yje të shumtë të bardhë me tre cepa në pjesën e pasme. Ne gjithashtu vërejmë se maja e çatisë së çatisë është e përfunduar në të kuqe dhe ka mbishkrimin e bardhë të spikatur “AMG” në grilën e përparme. Vërtet një makinë garash për rrugë, automjeti më i shpejtë i prodhimit legal në rrugë rreth Nürburgring, Hockenheim dhe Red Bull Ring është i kufizuar në vetëm 275 kopje.

Nuk dihet se kush e zotëron One-in e parë, por pilotët e F1, Lewis Hamilton, Nico Rosberg dhe David Coulthard kanë nënshkruar emrat e tyre në vijën me pika për të blerë bishën e elektrizuar të bërë me dorë. Në fakt, The Sun shkroi përsëri në shtator 2017 kur Project One u zbulua se LH po pret të marrë në dorëzim dy makina, njëra prej të cilave do t’i dhurohet babait të tij Anthony. Është raportuar gjithashtu se manjati i pasurive të paluajtshme Manny Khoshbin, aktori Mark Wahlberg dhe ylli i tenisit Ion Țiriac janë në mesin e 275 klientëve.

Siç është raportuar më parë, prodhimi filloi në gusht 2022 dhe makinat janë montuar në objektin e AMG në Coventry, MB. Sistemi i ndërlikuar hibrid i fuqisë me një motor 1.6-litërsh V6 turbocharged dhe katër motorë elektrikë vjen nga divizioni Mercedes-AMG High Performance Powertrains në Brixworth. Një strukturë e dedikuar prodhimi duhej të krijohej me ndihmën e Multimatic, ku secili duhej të kalonte nëpër 16 stacione montimi dhe testimi.

Sigurisht një nga makinat më spektakolare të kohës sonë, AMG One me të gjitha rrotat, kishte një rrugë me gunga në rrugën e saj drejt prodhimit. Bërja e ICE me 566 kuaj-fuqi të përmbushë rregullat e Euro 6 ishte një nga pengesat më të mëdha që hasën inxhinierët, një V6 që punon në 1200 rpm në vend të 5000 rpm siç është rasti në makinën F1. Motori me djegie rrotullohet deri në 11,000 rpm dhe duhet të rindërtohet një herë në 50,000 kilometra (31,000 milje), por ne dyshojmë shumë se shumë One do të përdoren gjerësisht.