Spanjolli fitoi garën e tretë të Kampionatit Botëror përpara monegaskut dhe dy McLaren të Norris dhe Piastri. Kampioni i botës del jashtë me një problem frenimi. Red Bull i Perez është vetëm i pesti në garën e Melbourne.

Gara e tretë e Kampionatit Botëror ishte befasuese për tifozët italianë të cilët në orën 5 të mëngjesit vendosën të besonin edhe një herë te Cavallino dhe u zgjuan shumë herët. Ata panë Max Verstappen të tërhiqej pas disa kthesave dhe udhëtimit të bukur të Carlos Sainz, i cili është heroi i vërtetë i kësaj fundjave. Vetëm dy javë pas operacionit të apendiksit, ai u kthye, luftoi dhe i dha Ferrarit një fitore që i kishte munguar që nga GP e fundit në Singapor.

Dhe ditën e madhe të kuqe e plotësoi Charles Leclerc, i cili me vendin e dytë e bëri këtë fundjavë të veçantë. Vendi i tretë dhe i katërt për McLarens të Lando Norris dhe Oscar Piastri. Sergio Perez ishte vetëm i pesti me Red Bull-in e dytë, duke konfirmuar se alieni është mbi të gjitha Verstappen, por sot i tradhtuar nga frena e pasme e djathtë e RB20-së së tij, e cila shpërtheu menjëherë pas fillimit. Fernando Alonso u penalizua për drejtim të rrezikshëm, i konsideruar i dënueshëm për një frenim që do të kishte pasoja në aksidentin përfundimtar të George Russell: kështu spanjolli ra nga vendi i gjashtë në të tetën, duke u paraprirë kështu nga shoku i skuadrës Lance Stroll dhe Yuki Tsunoda. Dy nga Haas Hulkenberg dhe Magnussen gjithashtu shënuan pikë për të kompletuar top 10-shen.