Gazeta franceze L’Equipe ka zbuluar pesë fituesit më të mirë në Premier League, me yjet e Manchester Cityt në krye.

Numri 1 i vërtetë, siç raportohet nga Sportsmail tetorin e kaluar, është Erling Haaland, i cili merr paguhet bruto 45 milionë stërlina (51 milionë euro) kur përfshihen dhe nëse merr bonuset maksimale. Shumë nga klauzolat e bonusit në kontratën e Haaland janë po aq të mira sa të garantuara, që do të thotë se ai fiton më shumë se kushdo në ligën angleze.

L’Equipe thotë se paga vjetore bruto e Kevin De Bruyne është 22.1 milionë stërlina (25.1 milionë euro) në sezon.

Kjo e vendos Haaland më poshtë ne vendin e dytë me pagë bruto 20.9 milionë stërlina në vit (23.8 milionë euro) në vit.

Në nivel me sulmuesin e Cityt, i cili ka shënuar 39 gola të mahnitshëm këtë sezon, është David de Gea i Manchester United me 20.9 milionë stërlina (23.8 milionë euro) në vit. Botimi francez raporton se ai është saktësisht në të njëjtën shumë, megjithëse është e qartë se Haaland po merr shumë më tepër në shtëpi kur merren parasysh bonuset.

Në vendin e katërt është Mo Salah i Liverpool-it, i cili është lojtari më i paguar për Reds dhe thuhet se fiton 19.5 milionë stërlina në vit (23.1 milionë euro). Edhe në një vit zhgënjyes për skuadrën e Jurgen Klopp në përgjithësi, egjiptiani është ende duke prodhuar gola, duke shënuar 20 herë nga krahu deri më tani.

Dhe ka një hyrje disi befasuese në vendin e katërt të përbashkët në listën e L’Equipe. Jadon Sancho thuhet fiton 19.5 milionë stërlina në vit (23.1 milionë euro). Haaland, De Bruyne, De Gea dhe Salah janë të gjithë lojtarët kyç për skuadrat e tyre, por Sancho ka pasur vështirësi deri më tani te Manchester United. Ai stërviti larg grupit deri në janar për të riparuar lojën e tij fizike dhe mendore përpara se të rikthehej në grup nga Erik ten Hag. Ai ka katër gola dhe një asistim në 14 ndeshje në Premier League këtë sezon dhe një gol në tetë në Europa League.

LOJTARËT MË TË PAGUARA TË LIGËS SË PREMIERËS (sipas L’EQUIPE)

PAGA BRUTO VJETORE E LOJTARIT

  1. Kevin De Bruyne 22.1 milionë stërlina

2. Erling Haaland 20.9 milionë stërlina

2.David de Gea 20.9 milionë stërlina

4. Mo Salah 19.5 milionë stërlina

4. Jadon Sancho 19.5 milionë stërlina