Daniil Medvedev të premten pasdite ai arriti një tjetër fitore teksa rikuperoi nga dy sete poshtë për të arritur në finalen e Australian Open.
Me një rezultat të shkëlqyer 5-7, 3-6, 7-6 (4), 7-6 (5), 6-3 rusi fitoi ndaj gjermanit Alexander Zverev.

Ndërsa ai kërkon të fitojë përfundimisht titullin e tij të dytë në Grand Slam tre vjet pas të parës në US Open në 2021, Medvedev do të përballet me Jannik Sinner pas fitores së italianit me katër sete ndaj Novak Gjokovic, kryesuesi dhe kampioni në fuqi.

Finalja e tretë e Medvedevit në Australian Open dhe finalja e gjashtë e Grand Slam-it në përgjithësi do të jenë të parat e tij kundër një lojtari të ndryshëm nga serb ose Rafael Nadal.