Guardiola deklaron se është jashtë garës për kampionin argjentinas. Duke folur në konferencën për shtyp, menaxheri i Manchester City shpjegoi strategjitë e transferimit të klubit:

Të dish se Leo largohet nga Barcelona ishte një surprizë për mua. Ne ishim të bindur se ai do të vazhdonte aventurën e tij te Barcelona. Tani Messi nuk është në planet tona. Ne morëm Grealish (paguar 100 milion paund, mbi 117 milion euro, ed) dhe ne vumë bast për të. Ai do të veshë fanellën me numrin 10 sepse ne jemi të bindur për të.”.

Fjalë që distancojnë qartë klubin anglez nga çdo negociatë për kampionin argjentinas, mbi të cilin presioni i PSG mbetet i gjallë.