Richard Sandrak tani është 30 vjeç, por fitoi famë si një djalë i ri si “Hercules i Vogël” pasi u bë një bodybuilder me famë botërore.

Një djalë që dikur ishte një fëmijë bodybuilder, i cili mund të shtypte stolin tre herë më shumë se pesha e tij, është pothuajse i panjohur 2 vjet më vonë.

Richard Sandrak u pagëzua dikur “Herkuli i Vogël” për shkak të strukturës së tij të jashtëzakonshme, dhe në moshën 8 vjeç ai shfaqi barkun e tij të larjes dhe në një moment u raportua se kishte 1% yndyrë trupore.

Tani 30 vjeç, Richard është i rritur i gjithi dhe tani punon si stuntman i Hollivudit, duke u hedhur nga lartësitë 50 metra dhe duke u djegur.

Por ngritja e peshave nuk është më pjesë e rutinës së tij të përditshme, duke thënë për Inside Edition:

Jo, unë nuk ngre më pesha. Nuk ka diçka, thjesht u bë e mërzitshme. Jam shumë krenar për të kaluarën time, nuk është diçka që nuk dua ta dinë njerëzit, thjesht nuk do të ngelem duke jetuar në të”, – tha ai.

Në ditët e sotme, Richard është 1.8 metra i gjatë dhe zbuloi se ëndrra e tij është një “shkencëtar kuantik” ose “ndoshta konkretisht ndoshta edhe një inxhinier për NASA”.

Në pamje, jeta e Richardit mund të dukej e pabesueshme, por aftësia e tij fizike erdhi nga presioni i babait të tij Pavel, i cili ishte një kampion botëror i arteve marciale nga Ukraina.

Edhe pse ai filloi me ushtrime të lehta me babanë e tij, regjimi intensiv së shpejti përfshinte 300 pompa dhe 600 shtypje dhe ngritje ulur çdo ditë, dhe thuhet se do të stërvitej deri në 7 orë çdo ditë.

Ai ishte i shkolluar në shtëpi dhe duke shpresuar të përdorte fizikun e tij si trampolinë, mamaja dhe babai i tij e çuan te trajneri dhe promovuesi i fitnesit Frank Giardina dhe gruaja e tij, Sherry, një ish-zonja Fitness America.

Por kur takuan Richardin, nuk mund ta besonin se si dukej ai.

Në fillim mendova, A është ky një model? Apo është kjo një lloj fotografie mashtrimi”, – tha ai.

Jeta e tij si bodybuilder shpejt mori fund, pasi babai i tij u burgos për abuzim në familje kundër nënës së tij.

Richard u shfaq më pas në garat e bodybuilding, dhe ai përfundimisht u bë një njeri i famshëm, dhe mori dokumentarin e tij në vitin 2004 të quajtur “Djali më i fortë në botë”.