Në kuadër të eventit “Të Bashkuar për Ukrainën” në Milano, drejtori sportiv i Interit, Piero Ausilio, foli për mikrofonat e TMW:

Për evente të këtij lloji ka një dëshirë për të marrë pjesë dhe për të dhënë një kontribut, i cili është edhe vetë në prani. Të jesh këtu për të dëshmuar se sa mirë po bëhet për një vend në vështirësi si Ukraina na bën të ndihemi pak më mirë, pavarësisht se ta bëjmë këtë është vetëm një gjë e vogël”.

Interi ka marrë gjithë futbollista të mirë me parametra zero, këtë duhet ta pranojmë.  
“Duhet të marrim parasysh shumë gjëra: ka një aspekt financiar dhe ekonomik pa të cilin nuk mund të bëjmë dhe ne përpiqemi të bëjmë ekipe të forta me këtë koncept të qëndrueshmërisë.  Në realitet ne kemi blerë dhe shitur gjithmonë, ndoshta në dy vitet e fundit më shumë janë shitur sesa janë blerë, por edhe disa transferime falas kanë pasur sukses, përtej Skriniar që mori këtë vendim, nuk duhet harruar që në skuadrën e Interit luajnë gjashtë apo shtatë lojtarë. të cilët kanë mbërritur praktikisht pa asnjë kosto dhe është diçka që duhet njohur. Nuk mund të bëjmë skuadra siç bëjnë disa nga konkurrentët tanë në Angli, sot mjafton të shohim se çfarë bëjnë skuadrat “më të vogla” që shpenzuan 100 milionë euro në merkaton e kaluar.  Ne nuk mund ta bëjmë këtë, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të ndërtohen ekipe konkurruese. Ne do të vendosim imagjinatën tonë në të, ne kemi ide, një grup skautësh që punojnë mirë dhe gjithashtu një sektor të të rinjve, nga i cili vjen Dimarco, i cili vë në dispozicion burimet çdo vit.  Ne do të përpiqemi të forcojmë dhe përmirësojmë gjithçka.  Nuk duhet të shpenzosh domosdoshmërisht 100 apo 200 milionë euro për të bërë skuadra të forta.  Në Itali i lejoj vetes ta zgjeroj diskutimin tek “motrat”, ne nuk mund ta përballojmë këtë. Humbja e Skriniar nuk na ka sjellë ndonjë të mirë sepse do të dëshironim të vazhdonim me këtë djalë, por është një vendim që ai do ta ketë peshuar dhe jemi të bindur se do të ketë edhe mundësi për treg për lojtarë të rinj që do të na bëjnë konkurrues.  Interi gjithmonë luan për të fituar, asnjëherë për të tragetuar”.

Liga e Kampionëve do të jetë të mërkurën, si e keni parë Lukakun?    
Mirë. Ai po përmirësohet stërvitje pas stërvitjes, ndeshje pas ndeshjeje, ai thjesht dëshiron të tregojë gjithçka që duhet të japë. Ai e di shumë mirë se është në borxhe, jo aq shumë sepse është një vullnet që nuk e kishte, por sepse është një dëmtim që e mbajti larg, i cili sinqerisht ishte i rende. Sa i perket deshires se tij, vendosmerise se tij, kjo qe po shoh keto dite me ben te ndihem e qete sepse jam i sigurt se do te beje pjesen e fundit te sezonit, sidomos ate me te rendesishmen, deri në detyrën dhe kjo do të na japë kënaqësi”.

A do ta vendosni blerjen përfundimtare edhe bazuar në këtë pjesë të fundit të sezonit?   
“Ai duhet të bëjë atë që ka bërë prej disa muajsh. Ai po përgatitet mirë, ai thjesht është i fokusuar në fushë, ne nuk po diskutojmë me të apo agjentët e tij për atë që mund të jetë një çështje në të ardhmen. Ai e di që jemi këtu, të shikojmë të bëjmë më të mirën, nëse atëherë ekziston mundësia për të vazhduar me këtë marrëdhënie, dhe po punojmë për këtë, do ta shohim më vonë. Për të dhe për shumë situata të tjera, nuk është koha për të folur për të ardhmen, ka vetëm një të tashme që quhet Porto, pastaj është Bolonja, pastaj është edhe Kupa e Italisë… Ka shumë gjëra, shumë gola dhe Lukaku duhet të jetë protagonist për këto gola”.

Inzaghi ka përfunduar në qendër të kritikës së një pjese të tifozëve të Interit.  Si e gjykoni këtë?
E gjykoj me një buzëqeshje dhe të tepruar. E kam të vështirë të kuptoj arsyet. Disa prej tyre i kuptoj sepse ndonjëherë janë edhe gjërat që dëshiron të kalosh, qoftë edhe qëllimisht. Interi, përveç muajit të parë të shtatorit ku ne mbase nuk ishim ai që donim, ai ka marrë marshin e duhur. Ne luajmë prej disa muajsh me një vazhdimësi dhe tashmë kemi fituar diçka, ndryshe nga të tjerët, në sezon. Po bëjmë mirë, kemi një Ligë të Kampionëve dhe një Kupë të Italisë për të luajtur. Ne jemi të dytët në Serie A, kjo është e vërtetë, por ka një ekip që po bën gjëra shumë të rëndësishme dhe shfrytëzoj rastin për të uruar Napolin. Të gjitha ligat evropiane janë në ekuilibër, ka vetëm një ekip që dominon të vetin, nëse e meriton në fushë dhe po bën gjëra të jashtëzakonshme. Unë po buzëqesh sepse ai humbi vetëm një ndeshje dhe e bëri kundër nesh, një ekip kaq i fortë.”

Thuram do të largohet nga MunchenGladbach me parametër zero, a është Interi aty?   
Mund të themi se është një ‘gjë’ e Gladbach, nuk po flas për tregun e transferimeve për momentin. Ne jemi të fokusuar në objektivat në fushë dhe tani sigurisht nuk është koha për të folur për to.”

A ka një ndjenjë që mund të arrininnë fund apo shumë larg në arenën ndërkombëtare?  
Nuk është vetëm çështje fati, por është gjithashtu e vërtetë që kur fiton një trofe kaq të rëndësishëm, fati duhet të jetë në anën tënde, por ne thjesht përpiqemi të përgatitemi mirë me armët tona, dmth me punën, lojtarët dhe trajnerin tonë. Këto janë gjërat në të cilat mbështetemi, atëherë nëse fati na vjen, sigurisht që nuk do ta lëmë të kthehet prapa.”

A ka edhe më shumë ndërgjegjësim për të përballuar Champions League?
Ne jemi të vetëdijshëm dhe shumë të motivuar. Përtej shtatorit, Interi ka bërë një rrugëtim perfekt në të gjitha garat. Nëse ka një ekip që ka arritur 62 pikë dhe është e vështirë të gjykosh punën e të tjerëve, e kuptoj që është dhënë nga Natyra e jashtëzakonshme e Napolit. Ne jemi absolutisht në përputhje me atë që është një sezon i bërë mirë, pozitiv dhe që absolutisht duam të përmirësohemi, po”.